סוגי אבן טבעית לחיפוי קירות

סקירה על סוגים של שיש או  אבן טבעית לחיפוי קיר חיצוני

בשנים האחרונות, אפשר להבחין במגמה לפיה יותר ויותר מבנים בישראל מעוצבים בסגנון קלאסי, אפילו עד רמת הרטרו. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות שילוב אבן באזורים שונים בבית, וכן – גם מחוצה לו. המאמר הנוכחי סוקר את הסוגים הנפוצים של אבן טבעית לריצוף או לחיפוי של קירות החוץ בבתים ובמבנים, תוך התייחסות למאפיינים וליתרונות של כל אחד מהם.
אבני טרוורטין
את הסקירה אנחנו מתחילים עם אבני טרוורטין, שהפכו לנפוצות מאד בשנים האחרונות. האבן הזו מצטיינת במראה טבעי במיוחד – טקסטורה מחוררת, למעשה – אשר משתלב כמעט תמיד באופן ראוי בסביבה שמקיפה אותו. מכיוון שאבנים אלה אינן חלקות, נהוג להשתמש בהן לא רק כפתרון חיפוי של קירות, אלא גם כפתרון ריצופי.
חשוב לשים לב לכך שאבני הטרווטין, מעצם צורתן, כוללות חורים שעלולים להיכנס דרכם אויר קר או אפילו מים. לכן, כשפונים לחברה המתמחה בחיפוי באמצעות אבנים אלה, חשוב לוודא שהיא מבצעת גם איטום של האבנים.
בזלת
אבן בזלת, הנמצאת בעיקר באזור הצפון, ידועה בגוון השחור הבוהק שלה, שמקנה לה נוכחות מרשימה ומביא לכך שקירות המחופים בבזלת ימשכו אליהם תמיד תשומת לב. את חיפוי הקירות באמצעות בזלת נהוג לעשות בצורה של בריקים (לבנים), מה שמאפשר "לעדן" את הגוון העז ולהעניק למבנה מראה מודרני. מכיוון שהמקור של האבן הזו הוא ממעמקי האדמה (הסלעים פורצים מלוע הרי געש כחלק מהלבה), מובטח שלאחר הקירור וההתקשות שלהם נקבל אבנים חזקות – כפי שבוודאי אנחנו מצפים מהחיפוי החיצוני של המבנה בו אנו גרים, עובדים או משתמשים.
כורכר
בארץ, ניתן למצוא כמויות מסחריות של רכסי כורכר. בתנאים האלה, לא מפתיע השימוש התדיר שנעשה כיום באבני כורכר טבעיות לצרכי חיפוי חיצוני של מבנים. אבן הכורכר מגיעה בטקסטורות שונות – פועל יוצא של הימצאות האבן הטבעית בסביבת גלים, ומכאן שהמאמצים שמבצע האדם לצורך התאמת האבן לצרכיו הם מינימליים.

תגובות

תגובות

0 Comments on “סוגי אבן טבעית לחיפוי קירות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*